top of page
  • Facebook
  • Instagram

CSALÁDI KIRÁNDULÁS AZ OJCÓWI NEMZETI PARKBAN

Krakkótól északra, a Prądnik-patak völgyében (Dolina Prądnika), egy vadregényes szépségű, 10 km hosszú erdős völgyben található az Ojcówi Nemzeti Park (Ojcowski Park Narodowy). Lengyelország legkisebb nemzeti parkja különleges formájú mészkőszikláiról, barlangjairól, várairól és műemlék épüle-teiről híres.


A természeti és kulturális értékekben rendkívül gazdag nemzeti park a Krakkó-Częstochowa-felföldön (Jura Krakowsko-Częstochowska) található. Legismertebb műemlékei a Nagy Kázmér által kiépített, vé-delmi célokat szolgáló Sasfészkek útvonalhoz (Szlak Orlich Gniazd) tartozó Ojców várának romjai (Zamek w Ojcowie), valamint Pieskowa Skała (Zamek Pieskowa Skała) várkastélya. Az egymástól né-hány kilométer távolságra található várrom és a gyönyörűen felújított várkastély mellett az egyedülálló faépítészet egyik legszebb példája a Vízi-kápolna. Mivel Ojców a 19. században gyógyhelyként szolgált, természeti és kulturális látnivalóinak köszönhetően a századfordulón „lengyel Svájcnak” is nevezték.


A festői tájba simuló különleges sziklaképződmények és a föld mélyén megbújó barlangok a 19. századtól kezdve rabul ejtik a turisták képzeletét. A legizgalmasabb sziklaformák a Prądnik-patak völgyében találhatók, ahol néhol több méter magas, mesebeli formájú sziklatornyok között túrázhatunk.



Túristautak az Ojców Nemzeti Parkban

Az Ojcówi Nemzeti Parkban öt túraútvonalon túrázhatunk. A parkon keresztül vezet a Jura-ösvények (Jurajskie Szlaki) hálózatához tartozó kék jelzésű Jura-erődök útvonal (Szlak Warowni Jurajskich), a sárga jelzésű Jura-völgyek útvonal (Szlak Dolinek Jurajskich), valamint a piros jelzésű Sasfészek útvonal (Szlak Orlich Gniazd) egyes szakasza. Ezeken kívül a parkban kialakított helyi ösvények (a zöld és a fekete jelzésű turistaút) ideálisak választás azok számára, akik a nemzeti park eldugott szegleteit sze-retnék felfedezni (az említett ösvények időnként egymással párhuzamosan vezetnek).


A túraútvonalak kiindulópontja az Ojców várának romjai alatti parkoló, a legtöbb kiránduló innen indul Ojców és a Prądnik-völgyének felfedezésére. Elhelyezkedésének és a kiváló parkolási lehetőségeknek köszönhetően a fogadóépület ideális kiindulópont a környék felfedezésére. A parkolóban található, zöldre festett „Na Postoju” épületben megvásárolhatjuk az innen induló egynapos kirándulások részletes al-ternatív útvonalait tartalmazó térképeket, valamint a nemzeti park és a Krakkó-Częstochowa-felföld (Jura Krakowsko-Częstochowska) turistakalauzát. Az itt megvásárolható regionális ajándéktárgyak mellett azért is érdemese betérni az épületbe, hogy készítsünk egy fotót az épület által körülölelt kb. 150 éves hársfa törzséről, melynek kétágú törzse messze az épület teteje fölé emelkedik.



Ojcówi látnivalók

Legtöbben a parkolóból dél felé indulva kezdik meg a park bejárását. Ha ezt az irányt választjuk, nemcsak olyan különleges helyekre juthatunk el, mint pl. Nagy Kázmér várának romjai vagy a nemzeti park Természettudományi Múzeuma (Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego), de gyönyörű szurdo-kokban és völgyekben barangolhatunk, a hegyekben érezve magunkat megmászhatjuk a környező szik-lákat, megcsodálhatjuk a hatalmas sziklafalakat, a festői sziklákat és felfedezhetjük a barlangok földalatti világát. A nemzeti park legismertebb sziklaalakzatai a Leányok (Panieńskie Skały) és Legények (Kawalerskie), a Diotima-tű (Igła Deotymy), vagy az emberi kézfej formájú Kesztyű (Skała Rękawica).

Amennyiben a Vízi kápolnát (Kaplica „Na Wodzie”), a Grodziskóban található Boldog Salomea reme-telakot (Pustelnia błogosławionej Salomei), vagy Pieskowa Skała várkastélyát és a környék legjellegze-tesebb sziklaképződményét, a Herkules-buzogányát (Maczuga Herkulesa) szeretnénk elérni, a parkoló-ból észak fel kell indulni.



Ojców várának romjai (Zamek w Ojcowie)

A monda szerint Korzkiew, Ojców és Pieskowa Skała várát a lechici Wiesław herceg építtette, aki Lengyelország misztikus uralkodójának, Popiel királynak volt a sógora. A gótikus lovagvár Nagy Kázmér idejében, a 14. században épült és a 17. században élte fénykorát. Később tulajdonosai elszegényedtek, egyre jobban elhanyagolták, a 19. század elején az összedőlés veszélye fenyegette. Az egykori impozáns várból napjainkra is csak a bejárati kapu, a 20. század ’80-as éveiben újjáépített, nyolcszögletű torony, valamint az egykor várudvart körülvevő várfalak egyes részei maradtak fenn.



Vízi-kápolna (Kaplica „Na Wodzie”)

A vár alatti parkolótól kb. 500 m-re található a nemzeti park egyik legszebb, egyben legkülönlegesebb épülete, a Vízi-kápolna. A kizárólag fából készült épületet 1901-ben a Prądnik-patak medrét áthidalva a patak fölé építették. A kápolna kívülről svájci-alpesi stílusú (ennek egyik legszebb bizonyítéka az áttört torony), a belső építészeti megoldások viszont a 20. század elejének zakopanei stílusában készültek.


Krakkói-kapu (Brama Krakowska)

A nemzeti park központjából kb. 2 km-re található a völgy egyik legismertebb sziklaalakzata, a min-tegy 15 m magas, szűk Krakkói-kapu (Brama Krakowska), amely nevét onnan kapta, hogy valaha ezen keresztül vezetett a Krakkóból nyugatra, Szilézia felé tartó kereskedelmi útvonal. 1928-ban készült el az új, a Prądnik-völgyét elkerülő, Krakkóba vezető út, ekkor a Krakkói-kapura emléktáblát helyeztek el.



Pieskowa Skała várkastélya (Zamek w Pieskowej Skałe)

Ojcówtól 7 km-re található a nemzeti park egyik legjelentősebb műemlék épülete, a meredek sziklán álló Pieskowa Skała romantikus várkastélya. A messziről főúri kastély látszatát keltő épületnek csak ak-kor vesszük észre vár jellegét, amikor a kazamatás, őrtornyos külső falövezet barokk kapujához érke-zünk. A 14. sz. első felében Nagy Kázmér építtette fel a vár első épületeit, az akkoriban épülő Sasfé-szeknek nevezett védelmi lánc egyik váraként. A 16. század közepén akkori tulajdonosai, a Szafrańiec család az eredetileg gótikus várat manierista stílusban építette át. Az 1655-ös svéd invázió során lerom-bolták, majd a megmaradt, és részben újjáépített részeket 1718-ban tűzvész pusztította. Az épségben maradt részeket az 1880-as években kezdték helyreállítani, majd a 20. század elején Adolf Dygasiński vásárolta meg a jó állapotban lévő várkastélyt, megmentve ezzel a pusztulástól.



Herkules buzogánya (Maczuga Herkulesa)

Pieskowa Skała panorámájához hozzátartozik a nemzeti park talán legismertebb sziklaalakzata, a vár tőszomszédságában található Herkules buzogánya, amely egy felfelé egyre vastagodó, 25 m magas sziklaoszlop. A sziklatorony tetején az 1933-ban történt első megmászás emlékére később egy kis fém-keresztet állítottak.


A nemzeti park barlangjai

A nemzeti park területén 730 barlangot, üreget tartanak nyilván, ezek egy részében fokozottan védett denevérfajok élnek, ezek védelme miatt szerelték le pl. a Sötét-barlang egykori világítóeszközeit. A park területén található barlangok közül a Łokietek-barlang és a Sötét-barlang, a park közvetlen közelében pedig a Felső-Wierzchowska-barlang (Jaskinia Wierzchowska Górna) és a Denevér-barlang (Grota Nietoperzowa) látogatható.


Łokietek-barlang (Grota Łokietka)

A Łokietek-barlang 125 méterrel a völgy szintje felett található, hossza 320 m, szintkülönbsége -7 m. A barlang egy nagyobb és két kisebb üregből áll, a monda szerint I. (Łokietek) Ulászló lengyel király ebben a barlangban talált menedéket, amikor ellenlábasa, Henrik herceg időlegesen birtokba vette Krakkót. Az Ojców várától kb. 2,7 km-re található barlang a fekete jelzésű útvonalon mintegy 45 perces sétával érhető el.


Sötét-barlang (Jaskinia Ciemna)

A nevéhez méltóan teljesen sötét, világítás nélküli barlangüreg a nemzeti park központjából a zöld jelzésű turistaúton érhető el. A barlang nyílása 65 méterrel a völgy szintje felett helyezkedik el, teljes hossza 209 méter.

Ezeket a legfrisebb cikkeinket se hagyd ki:

Érezd otthon magad a Krakkói-régióban

+JÁTÉK!

polandtravel_logo_sideAB.jpg

Oldalunk a magyarországi

Lengyel Idegenforgalmi Szervezet

támogatásával készül!

© 2024 Szia Lengyelország! - minden jog fenntartva

bottom of page